Jako programátoři víme moc dobře co předchází samotnému vývoji android aplikací. Dlouhé hodiny přemýšlení a váhání, konzultace u piva apod. V tomto příspěvku se s vámi chceme podělit o několik nezbytných kroků(myšlenek), které by měly být základem každé nově vznikající aplikace.

1) Udělejte si jasno

Často se stane, že si fanoušek Androidu řekne, že naprogramuje aplikaci a vydělá velké peníze. Mnohdy však vůbec netuší, jakou aplikaci chce naprogramovat, co by měla dělat a pro koho by měla být. To je naprosto klíčový problém a pokud si neuděláte naprosto jasno v tom, co chcete dělat, nikdy nic neuděláte.

 

2) Vše si přesně rozvrhněte

Jakmile se dokážete dostat přes první krok a podaří se vám udělat jasno v tom, co byste rádi vytvořili, budete si muset udělat kompletní návrh své aplikace. A slovem „kompletní“ myslím opravdu vše. Začněte tím, že si napíšete, co by měla aplikace umět. Další věcí, kterou si v návaznosti na tento krok musíte naplánovat, je cílová skupina. Během toho si třeba uvědomíte, že by byla „cílovka“ tak malá, že by vydání aplikace nemělo žádný smysl a vše si trochu předěláte, přeplánujete. Nebudete např. dělat aplikaci na porovnání nejlevnějších léků pro důchodce, protože by cílová skupina (důchodci) moc peněz do projektu nepřinesla.

 

3) První grafické návrhy

Další věcí, která bude opravdu klíčová během programování aplikace, je návrh (respektive návrhy). Vezměte jednoduše kus papíru a načrtněte si jak by měla aplikace vypadat (tlačítka, co by které tlačítko mělo umět, kde by mělo být, jak by se mělo chovat…). Tento krok je dalším z těch, které vám jistě celou představu o aplikaci zcela změní. Zjistíte, že by „tohle nedávalo smysl, tamto by nemohlo fungovat…“ a vy se znovu dostanete o pěkný kus dál k tomu, abyste před sebou měli plán pro perfektní aplikaci.

 

4) Pusťte se do toho a dotáhněte vše do konce

Nezáleží na tom, zda si všechno vezmete na vlastní bedra, nebo si necháte od grafiků udělat grafiku a od programátorů vše naprogramovat. Pakliže svému projektu (aplikaci) věříte, dejte se do toho. Když budete mít vše pěkně naplánováno, budete mít zcela jasno, co by měla aplikace umět a jak by to měla dělat, nebudete mít překážky. Posledním důležitým krokem (a pro mnohé i fatálním) je dokončení rozdělaného. Strávili jste nad tím takového času a pokud se nejedná o naprostou blbost, zatněte zuby a udělejte to. Někdy to bude těžké, ale výsledek stojí za to!

 

Pokud dokážete projít těmito čtyřmi kroky, může se z vás stát boháč, který vydělá na Androidích aplikacích miliony. Spíš ale ne, rozhodně však můžete udělat něco, co udělá radost vám, vašim přátelům a všem ostatním stejného smýšlení. A pak se třeba objeví i nějaké ty peníze na vašem účtu. Tak hodně štěstí a jistě nám dejte vědět, pokud jste již nějakou aplikaci úspěšně stvořili.